Leírás
Tartalom
Leningrád megtörhetetlennek bizonyult a legyőzhetetlennek titulált náci és finn haderővel szemben. Hivatalosan is hősi város. Ebben az írásban a gigászi katonai és lélektani küzdelemnek csak kezdeteiről adtam képet. A város krízishelyzetének leírására majd más alkalommal visszatérek.
A szovjet időszak szakirodalmában általában a nagy honvédő háború pozitivumait domborítják ki, leningrád esetében is. Én igyekeztem ezt a csapdát elkerülni. A győzelem dicsfénye mellett ezért mutattam rá többször is (Fontos megemlítenem!) arra, hogy igenis vannak súlyos veszteségek és lelki fájdalmak a leningrádi blokádot túlélők között is, amelyeket nem szabad letagadni, kisebbíteni. Háborúban nemcsak győzelem és nemcsak előmenetel van, hanem vannak áldozatok, veszteségek, visszavonulások is, amint ezt minden nemzet tudja. az ország érintett lakosságának fel kell készülnie, az özvegyeket és árvákat, túlélőket segítse, megnyugtassa, hogy szeretteik hazáért hozott legnagyobb áldozata nem volt hiábavaló, ezért hála és jutalom leningrád további jóléte, virágzása, megmaradása.
Az áldozatok azonban csak akkor nem voltak hiábavalók, ha e veszteségek és esetleges jövő veszteségek nem a küzdelem abbahagyására, hanem ellenkezőleg, annak még szívósabb folytatására ösztönöznek.
Tartalom
1. Bevezető 5
2. A vörös Hadsereg mozgósítása és az önkéntes fegyveres formációk alakulás a-kiképzése 10
3. Mozgósítás az iparban 39
4. Légvédelem és légoltalom, vöröskereszt 43
5. Közmunka-kötelezettség a gyakorlatban, leningrád előterében, védelmi akadályok építésében és másutt 56
6. Rgészségügy és közegészségügy 58
7. Evakuáció 67
8. Az ipar átállítása 77
9. Élelmezés az éhínségig 90
10. A Ladoga-tó felkészítése nyári és téli szállítási útvonalra 117
11. Közhangulat a kezdeti időben 121
12. Hivatkozások 126
13. Köszönetnyilvánítás 127
14. Zárszó 1