Leírás
Csak a „gaz”, a dudva nő magától, csak a gyomokat nem kell táplálni, tudja ezt mindenki, aki valaha próbálkozott növények nevelésével, termesztésével. De azt is tudják a kertészkedők, hogy amíg a tápláló zöldség vagy a zamatos gyümölcs asztalunkra kerül, vagy amíg a színpompás, illatos virágokban gyönyörködhetünk, addig sok időt és energiát kell fektetnünk abba a tevékenységbe, amelyet növényvédelemnek mondunk,
Radics László könyve a tudományág egy alapvetően fontos területével, a gyomirtással ismertet meg bennünket. A „szenvedelmes” kertész már a talajművelés időszakában elkezdi soha véget nem érő küzdelmét a kertjében az újra és újra megjelenő gyomnövényekkel.
Először mindenki kézi gyomlálással vagy kapálással kezdi, s amikor azt látja, hogy ennek nyomán egyes gyomfajok száma nem csökken, hanem inkább növekszik, kénytelen elővenni egy szakkönyvet és abból meríteni tudást, hogy pl. mi a teendő akkor, ha a kertben évelő gyomfajok szaporodnak el? Ezek ellen ugyanis mit sem ér a kapával végzett védekezés!
Azt, hogy mi a teendő ilyen és ehhez hasonló esetekben, megtudhatja a kedves olvasó, amennyiben e könyvet a megfelelő helyen fellapozza.
Tartalom
Bevezetés 5
Ismerkedés a gyomnövényekkel 6
Gyomirtás vegyszerek nélkül 11
Megelőzés 11
Gyomnövények felismerése 12
Ősszel kelnek, tavasszal magot érlelnek 14
Tavasszal kelnek, nyár elején magot érlelnek 23
Tavasszal kelnek, nyár végén magot érlelnek 27
Szártarackosak 48
Gyökértarackosak 53
Szaporodásra képes gyökérnek 58
A termesztési munkák hatása a gyomnövényzetre 60
Növényápolás 67
Különleges védekezési eljárások 72
Az agrotechnikai gyomirtás rendszere 78
Vegyszeres gyomirtás 87
A vegyszeres gyomirtás gyakorlata 87
A vegyszeres gyomirtás balesetvédelmi szabályai 91
A házikertekben alkalmazható gyomirtószerek ismertetése 93
A házikertekben egyes kultúrákban felhasználható gyomirtószerek125
Függelék 130